Zwierzątko dla dziecka

Zwierzątko dla dziecka

Dni stają się coraz cieplejsze, więcej czasu spędzamy na świeżym powietrzu. Chodzimy z dziećmi na spacery i poszukujemy ślimaczków, motyli. Ostatnio przekopaliśmy pół ogródka, by obserwować dżdżownice 🙂

kaju

W poszukiwaniu robaczków

Ile radości przy tym było !

Ale moje dzieci coraz częściej pytają kiedy kupimy psa.

(Kot odpada w przedbiegach, bo córcia uczulona na sierść.)

Hmm..tak sobie pomyślałam-może to faktycznie dobry pomysł?

Myślę, ze to dobry sposób, by pokazać dziecku, że zwierzątko to nie zabawka, ma swoje potrzeby. Wymaga opieki, pomocy. Uczy to obowiązkowości, odpowiedzialności.

Moja córka od najmłodszych lat miała styczność z owczarkami niemieckimi ( w hodowli u swojego wujka). Wiedziała, że pieski trzeba nakarmić, trzeba im posprzątać itp.

lori-pies

Dawno, dawno temu..

lori-kojec

Pomoc w sprzątaniu kojca 🙂

Jednak to my, rodzice musimy poważnie zastanowić się nad podjęciem decyzji o zakupie czworonoga.

Bo gdy minie euforia spowodowana przyjęciem pupila pod dach, może nastać dzień, kiedy to nikomu nie będzie się chciało wyjść na spacer z psiakiem. Bo zimno, bo pada. Zwierze nigdy się nie usamodzielni, zawsze będziemy mu potrzebni. Czy znajdziemy na to czas?

Bezsensowne zdaje się kupienie psa  czy kota, po to, by całe dnie spędzał sam w domu. Zawsze zostają rybki (o ile nasze dzieci nie wpadną na pomysł, by sprawdzić czy rybki potrafią pływać w toalecie 😉 ).

Posiadanie zwierzaka pobudza rozwój emocjonalny dziecka. Może się on stać przyjacielem dziecka. Można go przytulać, głaskać, powierzyć mu swe tajemnice. Ma to jeszcze jedną zaletę-pies albo kot nie zdradzi nikomu naszych sekretów 🙂

Zawsze lepiej spędzić czas na zabawie z pupilem, na świeżym powietrzu niż przed tabletem 😉

Lori-świnka

Lori z zaprzyjaźnioną świnką Pysią

Zabawa ze zwierzęciem pozwala pozbyć się stresu, poprawia samopoczucie. Na pewno uczy empatii.

Ważne też, by nauczyć dziecko szacunku do zwierząt.

Tych dużych i małych. Starajmy się tłumaczyć, że owady, robaczki- to wszystko, mimo tego, że nie zawsze ładnie wygląda, jest potrzebne w przyrodzie. Dzięki nim nasz świat jest taki piękny.

Comments

comments


Comments are closed.